Målarbok - Vackra blommor
- Ger ditt barn möjlighet till koncentration och avslappning.
- Stödjer öga-handkoordinationen som vi till exempel gör bruk av när vi sparkar iväg eller griper en boll som kommer flygande på idrottslektionen, eller när vi klipper rakt med saxen eller vill hälla upp utan att träffa fel.
- Fördjupning och avslappning
- Öga-hand-koordination
- Kreativitet
- 0 mån.
- 3 mån.
- 6 mån.
- 9 mån.
- 1 år
- 18 mån.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11 år
- 12 år
- 13 år
- 14+ år
- Senior
Färglägg vackra blommor medan ditt barn lär sig deras namn. Kanske kan du även själv behöva en påminnelse om blomnamn? Blommorna kan färgläggas med tuschpennor och färgpennor. Det blir vackrast med nyvässade färgpennor eller tuschpennor med tunn spets.
Kanske känner ni redan till påskliljor, tulpaner, julstjärnor och astrar eller några av de andra. De kan antingen färgas naturtroget eller göras mer fantasifulla - det bestämmer konstnären.
Målarböcker är bra att ha med sig i väskan när ni ska någonstans där ditt barn kan uppleva väntetid eller kanske bli uttråkad. Det kan vara i sommarstugan, på flygplanet, på restaurangen eller något annat, då det är ett bra alternativ till att ge barnet en skärm.
Bra som presentidé.
Aktiviteten stimulerar viktiga färdigheter som är nyttiga för ditt barns trivsel och förmåga att lära sig nya saker
- Inspirerar ditt barn till att koncentrera sig och slappna av.
- Utvecklar öga-handkoordinationen som vi bl.a. använder när vi håller i en sax och klipper rakt, vill hälla upp vatten i glaset utan att spilla, eller när vi kastar, griper eller sparkar iväg bollen som kommer mot oss på skolgården.
- Stimulerar ditt barns kreativitet.
Lämpligt för barn i åldern 8 år till Senior
Att skriva, måla och rita tränar skrivgrepp och finmotorik som båda är avgörande färdigheter inom att kunna skriva bokstäver och tal som går att läsa. Massor av ritlekar ger helt enkelt ditt barn mer kontroll över blyertspennan som är en klar fördel i skolan. Det är väldigt trevligt att få ett handskrivet meddelande med "elskar dij" och precis lika överraskande när man ser en papperslapp på dörren till ditt barns rum där det står "tilträda förbudet". Senare kan en säker handskrift och ett bra skrivgrepp ge födelsedagshälsningar och handskrivna julkort.
| Artikelnummer | 50-54661 |
|---|---|
| Märke | Tactic |
| Ålder | 8 år, 9 år , 10 år, 11 år, 12 år, 13 år, 14+ år, Senior |
| Lämplig för | Fördjupning och avslappning, Öga-hand-koordination, Kreativitet |
| Funktion | Fantasi, Finmotorik, Fördjupning och avslappning, Form- och färgigenkänning, Öga-handkoordination, Kreativitet, Mindfulness, Penngrepp |
| Ta med | på flyget, I klassrummet, till sommarstugan, På semestern |





Login and Registration Form