Gunga - Trapets av trä med metallringar
- Balanssinne
- Grovmotorik
- Kroppsmedvetenhet
För de lite större barn som vågar hänga med huvudet nedåt och som gillar att leva sig in i en värld som akrobat.
Kan även användas för att bara hänga och gunga fritt - oavsett vilket så är det verkligen bra träning för hela kroppen.
Ditt barn utmanas i styrka men också motoriskt, och labyrintsinnet stimuleras vilket stärker koncentrationsförmågan, motoriken samt inlärningsförmågan.
Det medföljer justerbara rep med ringar för upphängning. Ringarna är i galvaniserat stål med bra grepp av plast och trapetsen är av trä. Häng upp trapetsen i båda ringarna för att gunga, eller häng båda repen i en enda krok för att få trapetsen att snurra runt.
Mått för trapets: Ø36 x 580 mm
Mått för ringar: Ø120 x 19 mm
Replängd: 76,5-115 cm
Rekommenderad upphängningshöjd: 2,05-2,4 meter.
Om din upphängningshöjd är högre kan förlängningsrep eller förlängare köpas till.
Kan bära upp till 70 kg.
Du kan köpa säkerhetsgodkända och solida upphängningar här. Denna trapets behöver två st.
En gunga är härlig för stimulering av labyrintsinnet som i sin tur ger ditt barn bättre balans, förstärker koncentrationen och stärker känslan för vilket håll kroppen är vänd åt.
Läs mer om labyrintsinnet här. Den gör dessutom ditt barn duktigare att stå på ett ben och snurra runt utan att bli snurrig eller tappa balansen. Eller åka bil utan åksjuka.
Sensomotoriska utmaningar - vad är det?
Sensomotoriska utmaningar kan ge upphov till oro, otrygghet, misstrivsel och aggressivitet för ditt barn. Lär mer om sensomotorik i vår blogg 'Klok på lek'.| Artikelnummer | 39-225.001.001.001 |
|---|---|
| Lämplig för | Balanssinne, Grovmotorik, Kroppsmedvetenhet |






Login and Registration Form