Gör din egen ljusslinga m. blommor - origami
- Här får ditt barn bra fart på finmotoriken.
- Inspirerar ditt barn till att koncentrera sig och slappna av.
- Finmotorik
- Fördjupning och avslappning
- Kreativitet
- 0 mån.
- 3 mån.
- 6 mån.
- 9 mån.
- 1 år
- 18 mån.
- 2 år
- 2,5 år
- 3 år
- 4 år
- 5 år
- 6 år
- 7 år
- 8 år
- 9 år
- 10 år
- 11+ år
- Senior
Ljusskulptur i rummet – och ditt barn kan göra det själv.
Ljusslingor är helt enkelt populära – de både dekorerar och ger ett mjukt ljus för mysiga stunder eller som nattbelysning.
Ditt barn får möjlighet att komma till ro och fördjupa sig i projektet. Och tungan måste hållas rätt i mun när det vackra papperet ska trollas om till söta blommor för ljuskedjan. Om du vill smyga in lite finmotorik och kreativitet i ditt barns lek, då kommer både du och ditt barn att lyckas med den vackra ljuskedjan.
Det är en stor tillfredsställelse för ditt barn att skapa fina blommor av det vackra origamipapperet och sätta dem fast på de små LED-lamporna på ljuskedjan – och se sitt eget arbete fortskrida och bli riktigt fint.
Tips: Använd även ljusslingan för att dekorera födelsedagsbordet eller som belysning i kojan och lekstugan.
I denna asken hittar du:
Origamipapper
Ljusslinga med 10 LED-lampor
Vägledning (på engelska) + utförliga ritningar
Kom ihåg att ha 2 AA-batterier redo – de ingår inte.
Aktiviteten utvecklar färdigheter och är väldigt värdefull för ditt barns trivsel
- Finmotoriken blir utvecklad här.
- Ger en stund med avslappning och koncentration.
- Stärker ditt barns kreativa förmågor och tankegång.
Passar barn i åldern från 5 år
Tränar ni pysselgympa?
Kreativitet kan betraktas som en muskel som kan tränas precis som alla andra muskler Få Lekakademins 4 tips om pysselgympa här i vår blogg "Klok på lek".Artikelnummer | 1007-4M-04725 |
---|---|
Märke | 4M |
Ålder | 5 år, 6 år, 7 år, 8 år, 9 år , 10 år, 11+ år |
Lämplig för | Finmotorik, Fördjupning och avslappning, Kreativitet |
Funktion | Fantasi, Finmotorik, Form- och färgigenkänning, Öga-handkoordination, Fördjupning och avslappning, Kognitiva färdigheter, Koncentration, Kreativitet, Logiskt tänkande, Tålamod |
Instruktioner/Spelregler | Danska, Engelska |
Ta med | till sommarstugan |
Login and Registration Form